گیاهپزشکی

نماتد سیست چغندرقند

  • نماتدهای گزارش شده از مزارع چغندرقند سالیانه ۱۱ درصد محصول چغندرقند را کاهش می­ دهند که از این بین ۹۰ درصد خسارت تنها به نماتد سیست چغندرقند (Heterodera schachtii) که یک انگل مهم چغندرقند است مربوط می ­شود.
  • در مزرعه علائم آلودگی ممکن است در همه مزرعه و یا به صورت لکه ­هایی با گیاهان دارای رشد کم ظاهر شود. آلودگی به این نماتد منجر به تاخیر در جوانه­ زنی و چندشاخه­ ای شدن غده­ های زیرزمینی می­ شود. در آلودگی­ های شدید رشد کم غده­ ها و افزایش ریشه­ های فرعی از علائم قابل توجه به شمار می­ روند. همزمان با گسترش آلودگی این نماتدها تغییراتی در ساختار ریشه رخ می­ دهد که منجر به افزایش حجم سلول­ های ریشه می­ شود.
  • در ایران حد تحمل چغندرقند به نماتد، متوسط یک تخم و لارو در گرم خاک برآورد شده است و جمعیت­ های ۵ و ۴۰ تخم و لارو در گرم خاک می­ توانند به ترتیب ۲۰ و ۸۰ درصد عملکرد محصول را کاهش دهند.
  • جلوگیری از آلودگی به نماتد اقتصادی ­­ترین روش مدیریت است. نمونه ­برداری از خاک مزارع قبل از کاشت، شستشوی ادوات و ماشین آلات کشاورزی، اقدامات زراعی مناسب همچون کشت طولانی‌ مدت گیاهان غیر­هدف (مانند صیفی‌جات)، استفاده از گیاهان تله و وجین علف­ های هرز، شخم عمیق و یخ آب زمستانه و آفتاب­دهی خاک از دیگر اقدامات موثر در پیشگیری و مدیریت بیماری است.

 

کچلی مزرعه و کم رشدی و شاخه ­ای شدن غده ­های چغندرقند توسط Heterodera schachtii.

Reference

Griffin, G. D. (1988). Factors affecting the biology and pathogenicity of Heterodera schachtii on sugarbeet. Journal of Nematology, ۲۰(۳), ۳۹۶

 

نوشته ها مرتبط