گیاهپزشکی

شانکر باکتریایی گوجه فرنگی

  • عامل این بیماری باکتری (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis) است که یک بیماری بسیار رایج و مهم در کشت ­های گلخانه ­ای گوجه فرنگی است. این پاتوژن بذر­ زاد بوده و می ­تواند بر روی بقایای گیاهی آلوده فصل قبل، علف ­های هرز میزبان و همچنین بر روی سطوح سینی­ های کشت نیز زنده بماند. این عامل بیماری­زا همچنین می ­تواند از گیاهی به گیاه دیگر توسط باغدار، ادوات کشاورزی، ابزار آلات هرس و یا با پاشیدن آب منتقل ­شود.
  • در گوجه‌فرنگی‌های آلوده به پاتوژن شانکر باکتریایی علائم مختلفی ممکن است ایجاد شود. پژمردگی بارزترین علامت است.
  • پژمردگی معمولاً در قسمت پایینی گیاه شروع می ­شود و سپس به سمت بالا حرکت می ­کند. با این حال، پژمردگی می ­تواند در نقطه ورود پاتوژن زمانی که گیاهان زخمی می ­شوند شروع شود. ساقه ­ها ممکن است رگه­ های تیره­ ای ایجاد کنند که برای نمایان شدن شانکر قهوه­ ای به صورت (زخم مشخص، خشک و نکروزه) دیده می ­شوند. رگه‌های زرد روشن تا قهوه‌ای که در نهایت به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای در می‌آیند در بافت‌های آوندی ایجاد می‌شوند و به وضوح در گره‌های گیاه قابل مشاهده هستند. ریشه­ های ناخواسته نیز از دیگر علائم بیماری است که روی ساقه­ ها رشد می­ کنند. حاشیه برگ ­ها ممکن است قهوه ­ای شود و با حاشیه های زرد هم­ مرز باشد.
  • از مهم ترین اقدامات مدیریتی برای این بیماری می توان به ضدعفونی بذور، تجهیزات کشت ضدعفونی شده، بهداشت مزرعه، کنترل علف­ های هرز، تناوب زراعی اشاره کرد. نتایج آزمایشات نشان داده که استفاده از کود-سم فسفیمکس مس در درمان بوته های آلوده نقش بسیار موثری دارد.

زخم های قهوه­ ای مایل به سیاه بر روی میوه­ ها و قهوه ­ای شدن حاشیه برگ­ ها توسط شانکر باکتریایی

Reference

Wang, Y., Deng, S., Li, Z., & Yang, W. (2022). Advances in the Characterization of the Mechanism Underlying Bacterial Canker Development and Tomato Plant Resistance. Horticulturae۸(۳), ۲۰۹

نوشته ها مرتبط