گیاهپزشکی

شته مو

  • شته مو با نام علمی (Daktulosphaira vitifoliae) یکی از خطرناک­ ترین و معروف ­ترین آفات مو در جهان است و در ایران جزء آفات قرنطینه ­ای محسوب می ­شود.
  • این آفت بدنی گلابی شکل به رنگ سبز مایل به زرد دارد. خسارت چند وجهی این آفت به گونه ­ای است که ابتدا با اختلال در جذب شیره گیاهی و ضعف عمومی ایجاد شده به دنبال آن، تولید ماده دفعی شیرین و جاذبی برای مورچه­ ها می کند، از طرفی با حمل ویروس­ های بیماری ­زای گیاهی و انتقال آن به درختان سالم در نهایت با ایجاد گال­ روی ریشه­ های فرعی و برگ باعث کاهش راندمان محصولات می ­شود.
  • تفاوت این شته با سایر شته­ ها، خارج شدن شته ­های بالدار از ریشه و از درون خاک است.
  • به دلیل اینکه این شته خاک­زی است راه درمان و مبارزه‌ با آن مشکل بوده و با توجه به قرنطینه بودن این آفت در ایران به نظر می­ رسد تنها راه جلوگیری از انتقال آن، نپذیرفتن قلمه و نهال از باغات ناشناس است. استفاده از ارقام مقاوم، بهداشت زراعی و استفاده از سموم شیمیایی شته­ کش در کنترل و مدیریت این آفت از راهبرد­های بعدی قلمداد می­ شود.

شته فیلوکسرای مو همراه با گال ایجاد شده در برگ ­ها و سیستم ریشه

Reference

Powell, K. S., Cooper, P. D., & Forneck, A. (2013). The biology, physiology and host–plant interactions of grape phylloxera Daktulosphaira vitifoliae. In Advances in insect physiology (Vol. 45, pp. 159-218). Academic Press

نوشته ها مرتبط