گیاهپزشکی

شب پره خوشه خوار انگور

  • کرم خوشه ­خوار انگور با نام علمی (Lobesia botrana) مهم­ ترین و خسارت­زا ­ترین آفت تاکستان­ های سرتاسر دنیا به شمار می­ رود. مناطق سردسیری اغلب منطقه­ ای نامناسب برای زمستان­ گذرانی این آفت بوده و امکان استقرار و زنده­ مانی آنها میسر نیست.
  • این حشره در واقع یک شب­ پره کوچک به رنگ قهوه ­ای روشن است. خسارت مستقیم آفت از طریق تغذیه لارو­های حشره از جوانه­ های گل، خوشه­ های انگور، سرشاخه­ های جوان و نیز حبه ­های نارس تا رسیده بوده که منجر به افت کمی محصول می ­شود.
  • خسارت غیرمستقیم آفت از طریق مساعد شدن شرایط حبه­ های صدمه دیده به پوسیدگی­ های باکتریایی و قارچی همچون (Botrytis cinerea) و یا برخی حشرات مانند مگس­ ها می ­باشد.
  • این آفت در مناطق مختلف می­ تواند ۳ تا ۴ نسل در سال هم داشته باشد. لاروهای این آفت پس از تغذیه از خوشه برای تبدیل شدن به شفیره، ایجاد تارهایی در اطراف خود کرده و ظاهری تار عنکبوتی به خوشه­ ها می­ دهد.
  • برای مدیریت و کنترل آفت کرم خوشه­ خوار مو اقدامات زراعی همچون هرس مناسب، سوزاندن علف­ های هرز و برگ­ های خشک شده، شخم عمیق و یخ آب زمستانه، استفاده از ارقام مناسب، تله­ های فرومونی و کنترل با عوامل بیولوژیکی همچون باکتری (Bacillus thuringiensis) و سموم شیمیایی در مراحل غنچه و قبل از باز شدن گل­ ها توصیه می­ شود.

حشره کامل و علائم خسارت تغذیه لارو Lobesia botrana

Reference

Sharon, R., Zahavi, T., Soroker, V., & Harari, A. R. (2009). The effect of grape vine cultivars on Lobesia botrana (Lepidoptera: Tortricidae) population levels. Journal of pest science, ۸۲(۲), ۱۸۷-۱۹۳

نوشته ها مرتبط