گیاهپزشکی

ساق سیاه و پوسیدگی نرم سیب زمینی

  • باکتری­ ها عمدتا باعث ایجاد لکه ­های نرم و پوسیده روی سیب زمینی می­ شوند که اغلب غده ­ها را کاملا غیرقابل خوردن می­ کنند. این بیماری در هر مرحله از رشد گیاه، و در مناطقی که رطوبت بالاست شیوع بیشتری می یابد.
  • ناقل اصلی بیماری­ های باکتریایی یک غده آلوده است، بنابراین بهترین استراتژی پیشگیری از ورود بیماری و خرید بذر سیب زمینی معتبر و سالم است.
  • عامل بیماری پوسیدگی نرم ساقه و غده (Stem and Tuber soft rot) که با ساق سیاه (black leg) نیز شناخته می­ شود باکتری­ هایی از جنس (Pectobacterium carotovorum و Dickeya) هستند. بوته­ های آلوده سیب زمینی خیلی زود پژمرده شده و برگ ­ها بهم پیچیده و اصطلاحا فر می­ شوند.

  • این باکتری ­ها با انسداد جریان آب باعث پوسیدگی نرم روی ساقه ­ها شده که به تدریج سیاه می ­شوند و باعث می­شود بوته به راحتی از زمین خارج شود. داخل ساقه­ های آلوده خمیری و لزج است. غده­ هایی که در طول برداشت آسیب می بینند به راحتی در انبار دچار پوسیدگی نرم می­ شوند.
  • ناحیه آسیب دیده نرم شده و با یک خط سیاه از بافت سالم جدا می­ شود. در این مرحله هیچ راهی برای درمان گیاهان وجود ندارد.
  • زمستان گذرانی عامل بیماری برای مدت زمان کوتاه، روی بقایای گیاهی داخل خاک و برای بلند مدت روی غده ها صورت می گیرد.
  • به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، فقط از غده­ های سالم سیب زمینی باید استفاده شود، غده ­ها را خیلی زود یا خیلی دیر نکارید و گیاهان آلوده را همراه با غده ­ها جدا کنید. اجازه دهید غده­ ها پس از برداشت دقیق خشک شوند و به طور مرتب در انبار بررسی شوند.

 

 

علائم سیاه شدگی ساقه و بافت نرم و لزج مانند غده­ ها توسط باکتری Pectobacterium carotovorum

Reference

Czajkowski, R., Grabe, G. J., & van der Wolf, J. M. (2009). Distribution of Dickeya spp. and Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum in naturally infected seed potatoes. European Journal of Plant Pathology, ۱۲۵(۲), ۲۶۳-۲۷۵

نوشته ها مرتبط