گیاهپزشکی

مگس سفید (سفید بالک)

  • مگس سفید معروف به سفید بالک با نام علمی (Bemisia tabaci) از آفات مهم و پلی‌فاژ برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی مهم در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در مناطق گرمسیری می‌باشد.
  • این حشرات معمولا چندین نسل در سال تولید کرده و سرعت رشد جمعیت بالایی دارند. تمام مراحل زندگی این آفت در پشت برگ‌ها اتفاق می‌افتد. مگس سفید می­ تواند آسیب­ های مختلفی ایجاد کند.
  • نرخ تولید­ مثل بالای این حشرات و طول کوتاه مدت هر نسل می ­توانند رشد گیاهان را به سادگی از طریق تغذیه از آنها به تعویق انداخته و باعث اختلال در فتوسنتز شوند که متعاقبا موجب کاهش عملکرد محصول خواهند شد.
  • مگس سفید با مکیدن شیره گیاهی در عوض، ماده چسبنده ای را تولید می کنند که می تواند باعث ایجاد بیماری های قارچی روی برگ ها شود. این آفت زمانی که ناقل یکی از ویروس‌های بسیار مهم گیاه به نام TYLCV باشد، بسیار خطرناک­تر شده و از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • چند سالی است که این حشرات سفید رنگ با شروع فصل گرما بخصوص در تهران با تعدادی بیشمار در هوا پراکنده اند و اغلب در مکان هایی پرتردد، زیر درختان، فضاهای سبز و کنار سطل های زباله به چشم می خورند.
  • برای مدیریت این آفت از بین بردن علف­ های اطراف مزرعه و بقایای گیاهی، شخم عمیق زمستانه، استفاده از تله­ ها و کارت­ های زرد، استفاده از توری­ های ضد حشره برای ورودی­ ها در محیط گلخانه، کنترل بیولوژیک توسط زنبورهای پارازیتوئید و لاروهای کفشدوزک شکارگر عواملی هستند که در مباحث کنترلی این آفت کارآمد قلمداد می شوند.

مگس سفید (سفید بالک)

Reference

Calvo, J., Bolckmans, K., Stansly, P. A., & Urbaneja, A. (2009). Predation by Nesidiocoris tenuis on Bemisia tabaci and injury to tomato. BioControl۵۴(۲), ۲۳۷-۲۴۶