عمومی

انواع کوددهی درختان میوه از پاییز تا بهار

آنچه در این مطلب میخوانید

 1. مقدمه
 2. تمام مراحل کوددهی باغات در فصل خزان
 3. بهترین زمان تغذیه باغات میوه چه زمانی است؟
 4. چه نوع کودهایی برای کوددهی پاییزه و زمستانه مناسب هستند؟
 5. محلولپاشی باغات بعد از پاییز تا قبل از بهار
 6. کودهای پیشگیری و درمان کننده بیماری ها در باغات
 7. روش مصرف کود خاکی یا چالکود
 8. کودهای ماکرو کامل NPK
 9. کودهای دامی در تغذیه زمستانه
 10. عناصر کم مصرف
 11. کوددهی درآب استارت
 12. چه زمانی برای آب استارت مناسب است؟
 13. چه کودهایی در آب استارت استفاده می‌شود؟

آیا میدانستید بیشترین عامل عدم باردهی کافی و حمله آفات و بیماری‌ها مثل کرم خراط به باغات میوه عدم رعایت تغذیه کافی باغ است؟ بسیاری از کشاورزان سالهاست که هیچ اقدامی در راستای تغذیه و کوددهی اصولی باغ خود انجام نداده‌اند و نهایتا در طول فصل رشد آبیاری کرده‌اند. البته ممکن است برخی کشاورزان کود دامی در باغ استفاده می‌کنند که این عامل هم بدون رعایت نکات لازم باعث بروز بسیاری از آفات و بیماری می‌شود.

تمام مراحل کوددهی باغات در فصل خزان

علاوه بر داشتن خاکی غنی از مواد آلی کمپوست، گیاهان اغلب به کوددهی برای دریافت عناصر مغذی خود نیاز دارند. کودها را به عنوان مکمل های غذایی در نظر بگیرید.

درختان هر ساله مقدار زیادی از عناصر مانند نیتروژن، پتاسیم، کلسیم، فسفر و آهن را از خاک جذب می‌کنند و همیشه مقداری از این عناصر به حالت حل نشده اطراف ریشه رسوب می‌کنند، این عناصر مغذی باید در بهار قبل از اینکه گیاهان شروع به رشد کنند جایگزین شوند. اینجاست که استفاده از کودهای (ارگانیک یا فرآوری شده) نقش مهمی در تامین عناصر دارند. کودها جایگزین مواد مغذی از دست رفته می‌شوند، که تضمین می‌کنند سطح مواد مغذی خاک در سطح قابل قبولی برای رشد سالم است.

بهترین زمان تغذیه باغات میوه چه زمانی است؟

بهترین زمان تغذیه باغات در اواخر زمستان تا اوایل بهار قبل از بیدار شدن جوانه‌ها است. بهتر است در باغات هر دو تا سه سال یکبار آزمایش خاک انجام دهید تا بتوانید مواد مورد نیاز خاک را تعیین کنید. در باغات محل مناسب نمونه برداری آزمایش خاک نزدیک سایه انداز درختان است. کوددهی خاکی یا چالکود روشی است که در آن کودهای جامد اغلب گرانوله کند رها شونده در نزدیکی ریشه، روی ریشه های مویین قرار داده می‌شود.  علاوه بر چالکود استفاده از کودها از پاییز تا قبل از تورم جوانه‌ها می‌تواند به صورت محلولپاشی هم باشد.

چه نوع کودهایی برای کوددهی پاییزه و زمستانه مناسب هستند؟

محلولپاشی باغات بعد از پاییز تا قبل از بهار

 • کودهای پیشگیری و درمان کننده بیماری ها در باغات

یکی از مهم ترین عناصر در افزایش مقاومت و درمان بیماریهای قارچی و باکتریایی درختان میوه عنصر مس و فسفیت است. این دو عنصر در کود فسفیمکس مس شرکت فروغ دشت وجود دارد. بهترین زمان برای مصرف این کودها به صورت محلولپاشی در پاییز همزمان با ریزش ۵۰ درصد برگها و اواخر زمستان بعد از هرس و قبل از تورم جوانه‌ها است بخصوص در درختان میوه هسته دار مانند هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلو و … این کود سم در پیشگیری و درمان بیماری ها در مراحل ابتدایی کاربرد دارد. از کودسم فسفیمکس مس در کنترل بیماری سفیدک، لکه سیاه سیب، آتشک، گموز، پیچیدگی برگ و شانکر استفاده می‌شود.

 • کودهای محلولپاشی تغذیه‌ای

یکی از محلولپاشی هایی که برای درختان جنبه حیاتی دارد محلولپاشی درختان میوه آخر زمستان درست در زمان تورم جوانه ها است. در زمستان جذب ریشه ها به دلیل دوران رکود گیاه به کندی صورت گرفته یا به طور کامل متوقف می‌شود به همین دلیل عناصر غذایی لازم در گیاه ممکن است برای شکوفه ها کافی نباشد. ولی سلولهای سطح جوانه‌ها قادر به جذب هستند. انجام محلولپاشی جوانه‌ها برای کمک به بهبود باز شدن شکوفه ها و گرده افشانی موثر است. اگر میخواهید ریزش گلها و میوه‌ها به حداقل برسد هر سال دو نوبت از کود تشکیل میوه تری ست استفاده کنید. یک نوبت دو هفته بعد از برداشت و یک نوبت در زمان تورم جوانه‌ها در اواخر زمستان. برای تقویت جوانه و کمک به گرده افشانی و مقاومت به سرمای بهاره توصیه کارشناسان این است که همراه کود تری ست از کود اسیدآمینه بوتامیسول هم در این محلولپاشی استفاده کنند.

روش مصرف کود خاکی یا چالکود

کودهای ماکرو کامل NPK

شما می‌توانید از انواعی از کودهای کامل گرانوله NPK در چالکود استفاده کنید. کودهای کامل با ترکیباتی متفاوت مانند ۳-۴-۴ یا ۸-۲۴-۸ یا ۱۲-۱۲-۱۲ برچسب گذاری می‌شوند. این سه عدد به سه عنصر مهم مورد نیاز گیاهان اشاره دارد( نیتروژن، فسفر، پتاسیم) اعداد مربوط به درصد وزن هر ماده غذایی در کیسه است. اگر اعداد را جمع کنید، آنها درصدی از وزن کل کیسه هستند گاهی هم عناصر کم مصرف و گوگرد همراه کودهای کامل وجود دارند. همچنین ممکن است مواد مغذی دیگری از جمله کلسیم، منیزیم، آهن و منگنز وجود داشته باشد. درصد های این عناصر برای درختان جوان و قبل از شروع میوه دهی کمتر و با شروع میوه دهی می‌تواند بیشتر شود.

کودهای دامی در تغذیه زمستانه

کودهای دامی قبل از مصرف باید فرآیند تجزیه و پوساندن را طی کنند و تبدیل به کمپوست شوند. ویژگی یک کود دامی خوب این است که دوره یک تا دو ماهه را در فصل گرم همراه با گوگرد و رطوبت کافی دپو شده باشد تا باکتریهای تجزیه کننده فضولات را به عناصر قابل جذب تجزیه کنند. روش پوساندن کودهای دامی در مقاله جداگانه‌ای توضیح داده شده است. کودهای دامی بیشتر از نظر فیزیکی بهبود بخش بافت خاک هستند و در خاکهای با بافت سنگین یا سبک باید استفاده شوند. کودهای شیمیایی و NPK های گرانوله و کودهای میکرو در چالکود برای اینکه به زودی تجزیه نشوند باید در بستری از کود دامی قرار بگیرند.

عناصر کم مصرف در چالکود

عناصر مهمی مانند آهن، روی، منیزیم و منگنز هم می‌تواند در چالکود ریشه ای درختان ما وجود داشته باشند. اغلب این عناصر به فرم سولفاته یا کلاته قابل مصرف در چالکود هستند در اینصورت بهتر است در اواخر زمستان یا ابتدای بهار قبل از بیداری جوانه استفاده شوند، برای جلوگیری از هدر رفت و شسته شدن کودها در پاییز مصرف نشوند.

از این کود کلاته دارای اسید آمینه است و تامین کننده عناصر آهن، روی، منگنز، مس، مولیبدن و بر است. می‌توانید در چالکود قبل از تورم جوانه‌ها همراه با سایر کودها استفاده شود البته بهتر است آخر زمستان استفاده شوند.

 • کودهای کلات آهن

کودهای کلات آهن قابلیت مصرف به عنوان چالکود را دارند شما می‌توانید از انواع مختلف کلاتهای آهن مستر/گلدن فر/آیرون فیکس به مقدار ۸۰ تا ۱۰۰ گرم برای هر درخت بالغ و ۳۰ تا ۵۰ گرم برای نهال ها در هر چالکود استفاده کنید.

 • کود کلات روی

کلات روی اکوکوئل روی برای تامین روی به مقدار ۱۰ تا ۱۲ گرم به ازای هر درخت قابل استفاده است.

 

کوددهی درآب استارت

چه زمانی برای آب استارت مناسب است؟

گرچه در بسیاری از مناطق بخصوص مناطق گرم و در صورت نداشتن بارندگی زیاد در طی پاییز و زمستان آبیاری با فواصل زیاد انجام می‌شود، اولین آبیاری در آخر فصل زمستان و قبل از تورم و باز شدن شکوفه ها آب استارت نام دارد. هدف از آب استارت تامین رطوبت کافی در اطراف ریشه به جهت جلوگیری از تنش خشکی، شسته شدن املاح و نمک ها از اطراف ریشه‌ها به جهت بهبود جذب عناصر و تامین عناصر مورد نیاز برای گرده افشانی و لقاح است.

چه کودهایی در آب استارت استفاده می‌شود؟
 • کودهای هیومیکی شامل کود هومی پاورپلاس یا نیچرمیک یا کود هومی پاور مناسب است. این کودها جایگزین کودهای دامی بوده و تامین کننده کربن آلی و ازت برای گیاهان هستند، همچنین سبب بهبود pH محدوده ریشه شده و به آغاز فعالیت میکروارگانیسم های خاک کمک می‌کنند. همچنین باعث بهبود انحلال پذیری یا کلات کنندگی عناصر موجود در اطراف ریشه ها شده و همین امر سبب بهبود جذب می‌شود.
 • کودهای حاوی روی و بر

استفاد از کود اکوکوئل میکرومیکس، تری ست یا اکوکوئل FMZ همراه با یکی از کودهای هیومیکی به کشاورزان توصیه می‌شود.

 • کودهای فروت ست

کودهای فروت ست که در تشکیل گل و میوه موثر هستند به جهت داشتن روی و بر می‌توانند یکی از گزینه‌ها برای کود استارتر باشند. کود تری ست بهترین کود فروت ست است که باعث افزایش تعداد گل و میوه بخصوص در درختانی مانند سیب، پسته، مرکبات، انگور و سایر درختان میوه می‌شود.