عمومی

معرفی ارقام مهم و تجاری گردو

برای انتخاب یک رقم گردوی مناسب به چه نکاتی توجه کنم؟

انتخاب نوع مناسب گردو یکی از مهمترین تصمیمات تولیدکنندگان است. سود و رضایت شما از باغ خود به این بستگی دارد. بنابراین پرورش دهندگان باید به این موضوع توجه کنند. هنگام انتخاب نوع گردو برای باغ جدید چندین نکته مهم وجود دارد:

  • آب و هوا: آب و هوای کشور و موقعیت سرزمین شما در انتخاب نوع گردو مهم است. اگر زمین شما در منطقه سردسیری است، باید به فکر انتخاب یک رقم دیربرگ و دیرگل باشید. گونه های دیربرگ تحت تأثیر سرمازدگی دیررس بهاره یا بیماری های ناشی از باران های شدید مانند سوختگی گردو قرار نمی‌گیرند.
  • عملکرد: میزان محصول به مقدار گردویی است که هر درخت تولید می‌کند. عملکرد بیشتر به این معنی است که گردوهای بیشتری از درخت خود جمع آوری خواهید کرد. این تعیین کننده سودی است که از باغ خود خواهید داشت. چندین عامل بر عملکرد تأثیر می‌گذارد:
  • باردهی جوانه‌های جانبی: برخی از واریته ها در نوک شاخه ها و برخی از واریته ها در چندین نقطه جانبی (جانبی) شاخه ها میوه می‌دهند. بنابراین، انواع یاتاقان های جانبی عملکرد بالاتری ارائه می دهند.
  • زودرس بودن: اشاره به این دارد که واریته چقدر زود شروع به تولید گردو می کند. برخی از ارقام از سال چهارم شروع به تولید گردو می کنند و برخی از واریته ها از سال هشتم شروع به تولید می کنند. هرچه زودتر شروع به جمع آوری گردو از درختان خود کنید، زودتر از سرمایه گذاری خود درآمد کسب خواهید کرد.

ارقام متنوع گردو در جهان

درباره گردوی چندلر

گردوی چندلر پرفروش ترین گونه درخت گردو است. این رقم توسط دانشگاه کالیفرنیا معرفی شده است. در سال های اخیر، چندلر به دلیل بهره وری و کیفیت مغز عالی، ارجح ترین رقم گردو برای باغ های جدید است.

بازده رقم چندلر: چندلر گونه ای بسیار پربار است. شاخه های بارده جانبی است و ۹۰ درصد شاخه های جانبی آن مولد هستند. بنابراین بازده بسیار بالایی را نشان می‌دهد. درخت گردو چندلر در اولین سالی که درختان خود را کاشتید شروع به تولید گردو می‌کند.

کیفیت مغز و پوسته: چندلر بذر بزرگ با پوسته نازک و مغزهای بسیار روشن تولید می‌کند. پوسته نازک و رنگ مغز از ویژگی های مهم در تعیین قیمت فروش گردو است. گردوهایی که رنگ مغز روشن تری دارند با قیمت های بالاتری به فروش می‌رسند. مغزهای آن به راحتی از پوسته جدا می‌شوند و به راحتی به دو نیم تقسیم می‌شوند.

اندازه درخت: چندلر به شکلی نسبتاً قوی رشد می‌کند و نیمه راست است. ارتفاع درخت گردوی چندلر تا ۱۵ متر می‌رسد. اما از آنجایی که هرس می‌شوند معمولا در ارتفاع کمتری نگهداری می‌شوند. در مورد اندازه افقی هم همینطور. معمولاً شاخه‌های درخت را هرس می‌کنند تا عرض آن تقریباً ۵ متر باشد. چندلر برای کاشت با تراکم بالا مانند فاصله ۷×۵ متر مناسب است.

زمان برگ دهی (تاریخ گلدهی): چندلر یک رقم دیربرگ و دیرگل است. این یک مزیت است، زیرا واریته‌های دیربرگ کمتر تحت تأثیر سرمازدگی، بلایت گردو و کرم میوه قرار می‌گیرند.

گرده افشانی ارقام چندلر: چندلر یک درخت خود گرده افشان است و می‌تواند بدون گرده افشان گردو تولید کند. اما در صورت استفاده با گرده افشان می‌تواند عملکرد بالاتری به شما بدهد. به همین دلیل کاشت درختان گرده افشان را به شدت توصیه می‌کنیم. بهترین گرده افشان چندلر فرانکت یا کاسپین است. در یک باغ ۹۵ درصد درختان باید چندلر و ۵ درصد درختان فرانکت باشند.

ریشه درختان گردوی چندلر: در درختان گردوی چندلر، چندلر را روی پایه Juglans regia  (معروف به گردوی انگلیسی) پیوند جوانه می‌زنیم. به دلیل تحمل آن در برابر بیماری خط سیاه معمولاً یک پایه مطلوب ترجیح داده می شود.

طول عمر درختان گردوی چندلر: درختان گردو چندلر با درختان گردو انگلیسی معمولی از نظر مدت عمر یکسان هستند. درختان گردو می توانند ۱۰۰ سال یا بیشتر عمر کنند.

زمان کاشت: چندلر بسته به کشور شما از آذر تا فروردین سال آینده قابل کاشت است. لطفا اگر مطمئن نیستید از ما مشاوره بگیرید.

فاصله کاشت درختان گردو چندلر: با سالها تجربه، در نهالستان فاصله ۷×۵ متری را برای درختان گردو چندلر توصیه می‌کنیم. با استفاده از این فاصله می‌توانید در هر هکتار ۲۸۰ درخت بکارید. این طرح کاشت “پرچین” نامیده می‌شود. درختان را در یک ردیف به هم نزدیکتر می‌کند و بین ردیف ها فاصله کافی می‌گذارد. این طرح بازده زودرس را فراهم می‌کند و به شما امکان می‌دهد در مدت زمان کوتاه تری محصول بالایی از باغ خود دریافت کنید. نکته مهم دیگر این است که شما باید درختان گردو چندلر را همراه با نوع گرده افشان آن: فرانکت بکارید. هنگام برنامه ریزی باغ خود، به شما توصیه می‌کنیم که ۹۵ درصد از درختان خود را به صورت چندلر و ۵ درصد از درختان را به صورت فرانکت بکارید.

ویژگی های گردو و مغز چندلر

اندازه گردوی چندلر: چندلر دارای بذر بزرگ با وزن متوسط ​​۱۳ گرم است. اندازه پوسته آن تقریباً ۴ سانتی متر است و شکلی صاف دارد. پوسته چندلر محکم است، شکستن یا آسیب رساندن به پوسته آن برای پرندگان و حشرات آسان نیست. اما در عین حال پوست گردوی چندلر به راحتی با دست شکسته می‌شود که نسبت به قیمت فروش گردو بسیار مناسب است. داخل پوسته گردوی چندلر دارای مغزی با کیفیت عالی می‌باشد. رنگ عامل مهمی در تعیین قیمت فروش مغز گردو است. رنگ مغز گردوی چندلر عالی است و میزان سفیدی داخلی آن ۹۰ درصد بالاتر است. وزن مغز چندلر تقریباً ۶.۵ گرم است. این بدان معناست که مغز ۵۰ درصد گردوی پوست کنده را تشکیل می‌دهد. درصد روغن هسته ۷۰ درصد است و این نسبت طعم فوق العاده ای را به همراه دارد.

درباره گردوی رقم فرنور

فرنور نوعی درخت گردوی فرانسوی مقاوم به سرما است. مولد و دیربرگ است. این ترکیبی از Franquette x Lara است. گردوی فرنور در مناطق سردسیر و در ارتفاعات ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قابل کاشت است.

عملکرد: فرنور یک رقم زودرس است، یعنی ۳ یا ۴ سال پس از کاشت درخت شروع به تولید گردو می‌کند. با رسیدن به بلوغ می‌تواند تا ۸ تن گردو در هکتار تولید کند. کیفیت مغز و پوسته: فرنور بذرهایی با پوسته نازک تولید می‌کند. مغز گردوی فرنور خوش طعم و خوش رنگ است. پوسته نازک و رنگ مغز از ویژگی های مهم در تعیین قیمت فروش گردو است. گردوهایی که رنگ مغز روشن تری دارند با قیمت های بالاتری به فروش می‌رسند. هسته های آن به راحتی از پوسته جدا می‌شوند و به راحتی به دو نیم تقسیم می‌شوند.

اندازه درخت گردوی فرنور: فرنور به صورت نیمه راست رشد می‌کند. فرنور برای کاشت با تراکم بالا مانند فاصله ۶×۵ متر مناسب است.

زمان برگ دهی: فرنور یک رقم دیر برگ است. این یک مزیت است، زیرا واریته‌های دیربرگ کمتر تحت تأثیر سرمازدگی، بلایت گردو و کرم میوه قرار می‌گیرند.

گرده افشانی: گرده افشان مناسب رقم فرنور فرنت است. توصیه می‌کنیم به ازای هر ۱۰ درخت فرنور ۱ درخت فرنت بکارید.

ریشه: رقم گردوی فرنور را روی پایه Juglans regia معروف به گردوی انگلیسی جوانه می‌زنیم. به دلیل تحمل آن در برابر بیماری خط سیاه معمولاً این پایه ترجیح داده می‌شود.

زمان کاشت: فرنور را می‌توان از آذر تا اواسط اردیبهشت سال آینده بسته به منطقه کاشت. بهترین زمان کاشت به کشور شما و موقعیت زمین شما بستگی دارد. لطفا اگر مطمئن نیستید از ما مشاوره بگیرید.

فاصله کاشت درختان گردوی فرنور: با سالها تجربه، در نهالستان فاصله ۶×۵ متری را برای درختان گردو فرنور توصیه می‌کنیم(هر هکتار ۳۳۳ درخت گردوب فرنور). این طرح درختان را در یک ردیف به هم نزدیکتر می‌کند و فضای کافی بین ردیف ها باقی می‌گذارد. این طرح بازدهی و زودرسی را فراهم می‌کند و به شما امکان می‌دهد در مدت زمان کوتاه تری محصول بالایی از باغ خود برداشت کنید. می‌توانید گرده افشان ها را در همان ردیف بکارید تا هنگام رشد گیاهان راحت تر آنها را شناسایی کنید. گرده افشان ها باید در سمت باد و متمایز از واریته اصلی کاشته شوند تا گرده ها با باد پخش شوند و واریته اصلی را گرده افشانی کنند.

کاشت و مراقبت از گردوی فرنور

بعد از تهیه نهال گردو می‌توانید درختان را برای چندین هفته نگهداری کنید تا زمانی که آماده کاشت آنها شوید. مکانی را انتخاب کنید که باد زیادی ندارد، می‌تواند در داخل یا خارج از منزل باشد. مهم است که آنها را در جایی ترجیحاً بین ۰ تا ۸ درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا درختان از خواب زمستانی خود بیدار نشوند. ریشه درختان را در شن یا خاک دفن کنید و تا زمانی که آنها را بکارید، آنها را به همین ترتیب نگه دارید.

درخت گردو فرانکت

فرانکت یک رقم دیر برگ است و در برابر سرما بسیار مقاوم است. آجیل با پوسته نازک با کیفیت بالا و طعم خوب تولید می‌کند. Franquette بهره وری مطلوبی را ارائه می‌دهد و از آن به عنوان گرده افشان برای چندلر استفاده می‌شود.

درخت گردو فرنت

Fernette گونه ای با ویژگی های مشابه Fernor است. میوه های آن درشت و خوش طعم است. Fernette بهره وری مناسبی را ارائه می‌دهد و به عنوان گرده افشان برای Fernor استفاده می‌شود.

درخت گردوی هارتلی

درخت گردوی هارتلی یکی دیگر از درختان گردو است که توسط دانشگاه کالیفرنیا تولید شده است. این یکی از ارقام دیر شکوفه هستند و مغز آنها از مهر تا آذر می‌رسند. این گونه برای میوه دهی به گرده افشانی نیاز دارد و بهترین محصول را در حالی که در آفتاب کامل و خاک های حاصلخیز و با زهکشی خوب تولید می‌کند. اندازه درخت بالغ آنها به ۹ تا ۱۸ متر می‌رسد و معمولاً ۶ متر گسترش سایه انداز دارند. آنها دارای مغزهای نوک تیز و پوست نازک هستند که دارای مواد مغذی غنی هستند. اگر به درستی از آنها مراقبت شود، می‌توانند بیش از ۷۵ سال زندگی کنند.

درخت گردو پدرو

درخت گردو رقم پدرو یک گونه گردوی کوچک با ارتفاع بالغ تنها ۹ متر است. خیلی دیر گل می‌دهد و می‌رسد. این نوع گردو در مناطقی که خیلی گرم هستند نمی‌تواند موفق باشد. برای بهترین رشد خود را به آفتاب کامل نیاز دارد. درخت گردو پدرو به حدود ۴۰۰ ساعت سرمای زمستانه برای باردهی نیاز دارد. مغز آنها سبز روشن و صاف است و گفته می‌شود که در مقایسه با سایر گونه ها جزو خوشمزه ترین مغز‌ها هستند.

 درخت گردوی لارا

درخت گردوی لارا گونه ای است که از فرانسه می‌آید. به دلیل تاج کروی شکل و توانایی میوه دادن زودهنگام منحصر به فرد است. در برابر بیماری‌ها بسیار مقاوم است و به راحتی نگهداری می‌شود و برای هر منظره ای عالی است. اگر در آفتاب کامل یا نیمه سایه کاشته شود، بهترین کارایی را دارد، ارتفاع درخت می‌تواند به ۹ تا ۱۹ متر برسد. درخت گردوی لارا تا حدی خود بارور است و مغز بزرگ و پوسته خشن تولید می‌کند. برداشت این نوع گردو از اواخر شهریور آغاز و در اواخر مهرماه به پایان می‌رسد.