تغذیه

تغذیه فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای

تغذیه فلفل دلمه ای هیدروپونیک

تغذیه فلفل دلمه ای گلخانه ای هیدروپونیک

همه انواع گیاهان فلفل از خانواده سیب زمینی سانان(Solanacea) هستند. آنها گیاهانی گلدار هستند که به دلیل میوه‌های متنوع خود که از ملایم و شیرین تا تند غیر قابل تحمل را شامل می‌شوند، به طور گسترده در سراسر جهان رشد می‌کنند. سطح ادویه فلفل در مقیاس اسکویل اندازه‌گیری می‌شود. فلفل بومی قاره آمریکا است، اگرچه اکنون در سراسر جهان کشت می‌شود و در بسیاری از غذاها از جمله غذاهای مکزیکی و هندی به وفور استفاده می‌شود. این محصول بومی فصل گرم و منبع بسیار خوبی از مواد معدنی، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است.

چطور فلفل دلمه‌ای در گلخانه بکاریم؟

کاشت و تولید فلفل دلمه ای در فضای باز با عامل محدود کننده زمان روبرو است. زیرا دوره جوانه زنی تا انتقال نشای فلفل بسیار طولانی است. از طرفی در مناطق معتدله ممکن است به دلیل کوتاه بودن فصل رشد کشت فلفل در فضای باز نتواند به مقدار کافی محصول تولید کند. به همین دلیل یک دوره حدودا ۲ ماهه برای تولید نشا زمان لازم است. از آنجایی که فلفل ها گیاهان گرما دوست هستند، باید مطمئن شوید که گیاهان شما در گلخانه گرم هستند. گیاهان فلفل با دمای حداقل ۱۵.۵ درجه سانتیگراد تا ۲۱ درجه سانتیگراد و ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتیگراد در شب بهترین رشد را دارند. تمام تلاش خود را برای حفظ این دماها در گلخانه خود انجام دهید، به خصوص اگر آب و هوای شما خنک تر است.

نکاتی در مورد کاشت بذر فلفل:

می‌توانید بذر فلفل خود را در هر نوع سینی نشایی بکارید. برای بهترین نتیجه، در هر حفره سینی نشا می‌توانید در نهایت ۲ تا ۳ دانه بکارید. حتی اگر همه آنها جوانه بزنند، در نهایت قوی ترین گیاهچه‌ها را نگه می‌دارید، بنابراین نگران کاشت بذرهای زیاد نباشید.

دانه های فلفل خود را در عمق بیش از ۱.۵ تا ۲ سانتیمتری در خاک گلدان خود بکارید.

مطمئن شوید که خاک مرطوب است اما خیس نیست و سینی را بپوشانید تا گرما و رطوبت را به دام بیندازد.

جوانه زدن فلفل ها بین ۱ تا ۴ هفته طول می‌کشد، بنابراین اگر فورا ظاهر نشدند، ناامید نشوید! هر زمان که خاک شروع به خشک شدن کرد آبیاری کنید.

برای بهترین نتیجه، مطمئن شوید که دمای خاک حداقل ۱۰ درجه باشد.

هنگامی که گیاهچه‌ها شروع به ظاهر شدن کردند، پوشش را بردارید و مطمئن شوید که نور کافی دریافت می‌کنند.

به محض اینکه اولین دسته از برگ های واقعی نهال ظاهر شد، با محلول کود ۲۰-۲۰-۲۰ کوددهی کنید. در این مرحله می‌توانید نهال های خود را تنک کنید و قوی ترین را نگه دارید.

 

تغذیه فلفل دلمه‌ای در گلخانه

فلفل دلمه‌ای که در سیستم‌های هیدروپونیک گلخانه‌ای رشد می‌کند از شرایط محیطی مشابهی مانند گوجه‌فرنگی و بادمجان پیروی می‌کند. این یک روش معمول تولید است که تمام برگ ها را روی بوته های فلفل بگذارند. این باعث ایجاد دیواره های بسیار بلند شاخ و برگ می‌شود که کمی به نیازهای تغذیه ای گیاهان تأثیر می‌گذارد. رشد فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای به طور کلی دو مرحله مختلف را دنبال می‌کند. پس از انتقال نشاها، شش هفته اول به سمت ایجاد یک پایه رویشی قوی هدایت می‌شود. پس از میوه دهی که دستور غذایی مواد مغذی کمی تغییر می‌کند تا تعادل گیاهان حفظ شوند. برای فلفل فقط مصرف پتاسیم پس از تشکیل میوه به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

مانند تمام دستور العمل‌های مواد مغذی، اعداد در جدول ۱ نقطه شروعی هستند که بسته به محیط محلی (دما، رطوبت، تابش خورشیدی و کیفیت آب) و تجمع نمک‌های مختلف در شرایط عادی بسته به میزان جذب آنها ، غلظت عناصر باید تنظیم شود. توجه داشته باشید در فلفل سطوح نیاز آمونیوم (NH4  برای گیاهان جوان و بالغ در مقایسه با نیترات ها بسیار پایین است. بسته به بستر موجود برای بافر PH، آمونیوم ضروری نیست).

همچنین توجه داشته باشید که کلرید و سدیم دارای محدوده بالایی هستند. این دو حتی اگر ارزش غذایی برای گیاهان داشته باشند، آلاینده محسوب می‌شوند. آنها به طور کلی در آب وجود دارند و نیاز آنها مشابه ریزمغذی ها بسیار کم است.

جدول ۱: مقادیر پیشنهادی مورد نیاز هر کدام از عناصر در کشت فلفل دلمه‌ای هیدروپونیک

نوع عنصر ۰ تا ۶ هفته اول

(مقادیر PPM)

بعد از تشکیل محصول

(مقادیر PPM)

ECms/cm ۲.۲ ۲.۵
نیترات ۲۰۰ ۱۸۰
آمونیوم ۷ ۱۵
پتاسیم ۲۴۰ ۲۷۰-۳۰۰
فسفر ۵۰ ۵۰
کلسیم ۲۲۰ ۲۰۰
منیزیم ۵۰ ۴۵
آهن ۱.۵ ۱
منگنز ۰.۵۵ ۰.۵۵
روی ۰.۳۳ ۰.۳۳
بر ۰.۳ ۰.۳
مس ۰.۰۵ ۰.۰۵
مولیبدن ۰.۰۵ ۰.۰۵
سولفات ۲۰ ۲۰
کلرید ۳۰۰> ۳۰۰>
سدیم ۱۰۰> ۱۰۰>
استانداردهای صادرات فلفل دلمه‌ای به کشورهای عربی و اروپا

کشاورزان و گلخانه داران عزیز حتما توجه داشته باشید از کودها و سمومی در تولیدات گلخانه ای استفاده کنید که حتما گواهی ارگانیک بین المللی داشته باشند، زیرا معمولا محصولات گلخانه ای به خارج از کشور صادر می‌شوند و بسیاری از کشورها مانند روسیه، کشورهای عربی و بخصوص اروپا برای واردات سبزیجات و صیفی جات مقررات سختگیرانه‌ای برای صدور مجوز دارند. تعدادی از کودهای ارگانیک قابل استفاده در گلخانه‌های تولید سبزیجات در زیر آورده می‌شوند. این کودها نشان ارگانیک بین المللی معتبر در زمینه هیدروپونیک را دارند. کود بیورادیکانت، تری ست، فروتالیو، اکورمون، سوپرفیوتاپ، ویتال پاور، ویتالیم فورت، بست کیور، آهن مستر/گلدن فر/آیرون فیکس، اکوزینک، دفندر کلسیم بر، دفندر پتاسیم، دفندر منگنز، دفندر آهن، دفندر مس، دفندر بر.

 

جلوگیری از پوسیدگی انتهایی شکوفه در فلفل دلمه ای

شایع ترین مشکل فیزیولوژیکی فلفل دلمه ای پوسیدگی انتهای شکوفه است که عموماً به دلیل تنش آبی است که از انتقال داخلی کلسیم جلوگیری می‌کند. افزایش غلظت یون های کلسیم در محلول همراه با کلرید، فسفات و بور در حالی که پتاسیم را کاهش می‌دهد تا جذب کلسیم را در طول دوره های پوسیدگی بالقوه پایان شکوفه ها، به ویژه در تابستان های گرم، کاهش می‌دهد معمول است.

متداول‌ترین مواد شیمیایی برای مخلوط کردن محلول‌های غذایی عبارتند از:

معمولا در تولید هیدروپونیک، مواد شیمیایی در محلول های غلیظ مخلوط می‌شوند تا در زمان آبیاری رقیق شوند. اشکال این روش کود دهی این است که برخی از مواد شیمیایی موجود رسوب می‌کنند و از محلول غذایی حذف می‌شوند و باید حداقل در دو مخزن جداگانه نگهداری شوند. به عنوان یک قانون رایج، کلسیم باید از فسفات ها و سولفات ها جدا شود تا از ته نشینی جلوگیری شود. کودهای زیر در مراحل مختلف رشد محصول فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای مورد نیاز هستند.

 • Ca(NO۳)۲ (Calcium nitrate)- کلسیم نیترات
 • KNO۳ (Potassium nitrate)-پتاسیم نیترات
 • -KH۲PO۴ (Monopotassium phosphate) – مونوپتاسیم نیترات
 • MgSO۴*۷ H2O (Magnesium sulfate) –سولفات منیزیم
 • H۳BO۳ (Boric acid) –اسید بوریک
 • MnCl۲*۴ H۲O (Manganous chloride) – کلرید منگنز آبدار
 • CuCl۲*۲ H۲O (Cupric chloride) –کلرید مس آبدار
 • K۲SO۴ (Potassium sulfate) –سولفات پتاسیم
 • MoO۳ (Molybdenum trioxide) -مولیبدن
 • ZnSO۴*۷ H۲O (Zinc sulfate)- سولفات روی
 • Fe 330 – Sequestrene (chelated iron)-آهن کلات

تغذیه تکمیلی در فلفل دلمه ای گلخانه‌ای در گلخانه خاکی یا با بستر کشت

 • کاشت بذر تا انتقال نشا

بیورادیکانت-فسفیمکس

 • پس از انتقال نشا و در مرحله چند برگی

آبیاری با هومی پاورپلاس/نیچرمیک

محلولپاشی با ویتالیم فورت و اکوکوئل میکرومیکس

 • رشد رویشی

کودآبیاری با بیورادیکانت-آهن مستر یا گلدن فر-کود ۲۰-۲۰-۲۰ آلبرو

محلولپاشی با ویتال پاور و فسفیمکس

به منظور جلوگیری از انواع بیماری های سفیدک سطحی و داخلی مانند بوته میریُ بوتریتیس استفاده از فسفیمکس مش توصیه می‌شود.

 • قبل از گلدهی

کودآبیاری با کود اکوسالت

مرحله دوم هومی پاورپلاس/نیچرمیک-۱۰-۵۰-۱۰ آلبرو

محلولپاشی با اکورمون و اکوکوئل میکرومیکس

 • تشکیل میوه

کود آبیاری آلبرو NPK12-12-36 و محلولپاشی با سیتوگروئر

مرحله دوم دفندر کلسیم بر-دفندر پتاسیم-ویتال پاور

 • درشت شدن میوه

کودآبیاری با کود اکوسالت

مرحله دوم هومی پاورپلاس/نیچرمیک-آلبروNPK12-12-36 و اگریسول

مرحله اول: محلولپاشی با سوپرفیوتاپ-فروتالیو

مرحله دوم: دفندر کلسیم

مرحله سوم: فسفیمکس-دفندر سیلیسیم

منابع

Nutrient recipe for hydroponic greenhouse bell peppers-https://hortamericas.com/

How to Grow Peppers in a Greenhouse- Last updated: March 30th, 2023

نوشته ها مرتبط